سامانه معاملات آنلاین

سامانه معاملات آنلاین کارگزاری دانا

در معاملات آنلاین سرمایه گذار ازطریق شبکه اینترنت ، به هسته مرکزی معاملات بورس اوراق بهادار تهران و یا فرابورس متصل و شخصا در معاملات به رقابت می پردازد .

 
 

ویژگی های سامانه معاملات آنلاین

 

تامین مالی سفارشات خرید

 

مراحل افتتاح حساب معاملات آنلاین


ویژگی های سامانه معاملات آنلاین کارگزاری دانا :

  • ارسال و ویرایش سفارشات خرید و فروش در هر لحظه (در طی ساعات معاملات) و از هر نقطه جغرافیائی
  • عدم نیاز به حضور در کارگزاری و امضا سفارشات
  • امکان دسترسی به آخرین وضعیت حساب در هر لحظه
  • امکان خرید مستقیم از طریق حساب سرمایه گذار از بانک های ملت ، سامان و کارآفرین
  • امکان ارسال الکترونیکی مشخصات فیش های واریزی بانکهای مختلف به کارگزاری دانا
  • امکان ارسال تقاضای الکترونیکی وجه مانده حساب نزد کارگزاری و انتقال به حساب های معرفی شده سرمایه گذار

img
 

لازم به ذکر است که در سامانه معاملات آنلاین کارگزاری دانا سرمایه گذاران می توانند از چهار طریق سفارشات خریدخود را تامین مالی نماید.

  • مانده بستانکار حساب در بانک ملت ، بانك سامان و بانک کار آفرین
  • مانده بستانکار حساب نزد کارگزاری دانا
  • واریز وجه به حساب کارگزاری دانا و ارسال الکترونیکی مشخصات فیش واریزی به کارگزاری
  • انتقال وجه از طریق منوی واریز آنی
 

مراحل افتتاح حساب معاملات آنلاین نزد کارگزاری ( حضوری)

مرحله 1
 

مراجعه به شعب

 
مرحله 2
 

آزمون

مرحله 3
 

آموزش

مرحله 4
 

تکمیل فرم‌ها

مرحله 5
 

صدور نام کاربری و کلمه عبور

مرحله 6
 

تامین وجه

 

مدارک ضروری : اصل شناسنامه ،اصل کارت ملی و اصل مدرک تحصیلی (حداقل مدرک تحصیلی دیپلم)

سوالات متداول

سوال ۱: با چه مقدار پول می توانم سهام بخرم؟

پاسخ: با هر مقدار می‌توانید وارد بورس شوید. سود و زیان شما در بورس به صورت درصدی محاسبه می‌شود. اگر شما ۱میلیون تومان سرمایه در بورس سرمایه گذاری کنید، ۱۰% سود یا ۱۰%زیان شما می‌شود ۱۰۰هزار تومان. و اگر ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری کنید، سود یا زیان با فرض ۱۰درصد ۱۰ میلیون تومان خواهدبود. بنابراین، این موضوع به میزان دارایی شما و ریسک پذیری خودتان بستگی دارد.

سوال ۲: من نگرانم پولم یکروزه نابود شود! چه کنم؟

پاسخ: طبق قوانین بورس به طور کلی دامنه نوسانات قیمت یک سهم در روز نمی‌تواند بیشتر از 5%+ و یا کمتر از 5%- باشد. بنابراین دارایی شما در یک یا چند روز از بین نخواهد رفت.

سوال ۳: چه روزهایی می‌توان سهام خرید و فروش کرد؟

پاسخ: به غیر از پنجشنبه و روزهای تعطیل، هر روز از ساعت ۹ صبح الی ۱۲:۳۰ ظهر معاملات سهام انجام می‌شود.

سوال ۴: برای خرید سهام باید کجا بروم؟

پاسخ: به یکی از کارگزاری های بورس اوراق بهادار مراجعه می‌کنید، می‌توانید به رایگان یک کد آنلاین بگیرید و از آن به بعد همه معاملات خود را فقط از پشت کامپیوتر انجام بدهید.

سوال ۵: وقتی من سهام خود را فروختم، چه کسی پول آن را به من می‌دهد؟

پاسخ: سه روز کاری پس از فروش هر سهم و به درخواست شما، کارگزاری مبلغ وجه فروش سهام را به حساب شما واریز می‌نماید.

سوال ۶: اگر من یک سهم را امروز بخرم، آیا می‌توانم آن را همین امروز بفروشم؟

پاسخ: بله

سوال ۷: آیا می‌توان با خرید و فروش یک سهم دریک روز سود کرد؟

پاسخ: همانطور که گفته شد، دامنه نوسان قیمت یک سهم عموما +5% و -5% است، بنابراین اگر یک سهم را با قیمت پایین بخرید و بعد آنرا با قیمت بالاتر بفروشید سود خواهید کرد، البته سود شما باید بیشتر از کارمزد معاملات شما باشد.

سوال ۸: هزینه کارمزد هر معامله چقدر است؟

پاسخ: مبلغ کارمزد برای هر خرید و فروش حدودا ۲%است. یعنی اگر یک سهم را به قیمت هر سهم ۱۰۰ تومان بخرید و آنرابه قیمت ۱۰۲ تومان بفروشید، انگار که پول شما هیچ تغییری نکرده است.بنابراین برای خرید سهام باید انتظار بالاتری برای قیمت فروش داشته باشید تابتوانید سود شناسایی کنید.

سوال ۹: در روزنامه ها و تلویزیون بارها شنیدهام شاخص بورس رشد کرده یا کاهش یافته. شاخص بورس چیست؟

پاسخ: هر بازار بورسی در جهان دارای حداقل یکنوع شاخص است. مثلا در ایران شاخص کل بورس، نماد رشد یا کاهش اکثریت سهام های بورس ایران است. مثلا شما اگر از سهم کلیه شرکتهای بازار بورس ۱۰۰۰تومان داشته باشید،اگر شاخص بورس ۲% رشد کند، یعنی پول شما مجموعا ۲% رشد کرده است.اصطلاحا به شاخص بورس، دماسنج بازار هم می‌گویند.

سوال ۱۰: آیا ممکن است بخواهم سهامی را بفروشم و کسی آنرا نخرد؟

پاسخ: بله ممکن است، برای جلوگیری از این اتفاق می‌توان سهم هایی را انتخاب کرد که میانگین حجم معاملات آنها در گذشته بالا باشد، اما با توجه به گسترش بازار تقریبا اکثر سهام های بازار هرروز قابل معامله می‌باشند.ضمنا برای پایین آوردن ریسک خرید و فروش سهام می‌توان سبد سهام تشکیل داد.

سوال ۱۱: سبد سهام چیست؟

پاسخ: سبد سهام یعنی سرمایه خود را به چند قسمت تقسیم کنید و سهام شرکت‌های مختلف را خریداری کنید و به اینصورت، هیچگاه فقط سهم یک شرکت را نخواهید داشت، به این طریق ریسک سرمایه گذاری شما بسیار پایین خواهدآمد. یعنی اگر یک شرکت پس از مدتی زیانده شناسایی شد، فقط بخشی از دارایی شما باکاهش قیمت مواجه خواهد شد.

سوال ۱۲: قیمت سهام را چه کسی تعیین می‌کند؟

پاسخ: خریداران و فروشندگان. یعنی قیمت عرضه وتقاضا. هر چقدر اخبار و اطلاعات بهتری راجع به یک شرکت وجود داشته باشد که نشان دهد آن شرکت سود بیشتری خواهد داشت، تقاضا برای خرید آن سهم بیشتر می‌شود وفروشندگان حاضر نیستند با قیمت پایین آنرا بفروشند، بنابراین قیمت سهم بالاترخواهد رفت.

سوال ۱۳: قیمت سهم را کجا می‌توان دید؟ آیا باید به تالارهای بورس مراجعه کنم؟

پاسخ: قیمت روزانه هر سهم با جزئیات و همچنین عرضه و تقاضاهای یک سهم را به صورت زنده و با تغییرات لحظه ای می‌توان از سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران به آدرس www.TSETMC.com مشاهده کرد.

سوال ۱۴: چگونه می‌توانم در بورس سود کنم؟

پاسخ: به دو روش کلی: اول اینکه یک سهم را باقیمت پایین بخرید و آنرا با قیمت بالاتر بفروشید. دوم اینکه یک سهم را بخرید و به صورت سالیانه سود آن شرکت را نقدا دریافت کنید.

سوال ۱۵: شرکت‌های سودده را چگونه شناسایی کنم؟

پاسخ: با تحلیلگری سهام هر شرکت. یا با روش تحلیل بنیادی سهام و یا با روش تحلیل تکنیکی.

سوال ۱۶: تحلیل بنیادی سهام یعنی چه؟

پاسخ: تحلیل بنیادی سهام یا تحلیلFundamental به روشی از تحلیل می‌گوییم که در آن بابررسی اطلاعات و صورتهای مالی شرکت، میزان سود آن شرکت را محاسبه کنیم و در صورتیکه ما قیمت بالاتری نسبت به قیمت امروز سهم بدست بیاوریم، آن سهم را خواهیم خرید واگر بدرستی تحلیل کرده باشیم، به زودی بازار آن سهم را با قیمت های بالاتری خواهدخرید و ما می‌توانیم سود شناسایی کنیم.

سوال ۱۷: تحلیل تکنیکی یعنی چه؟

پاسخ: تحلیل تکنیکی یا Technical به روشی از تحلیل می‌گوییم که در آن بدون در نظر گرفتن اطلاعات مالی شرکت، فقط بامشاهده نمودار قیمت گذشته هر سهم، می‌توانیم پیش بینی کنیم حرکت آینده سهم چگونه خواهد بود. علم تحلیل تکنیکال یک علم جهانی است که از هزاران بار رفتار حرکتی نمودارهای قیمت سهام بدست آمده است. در واقع با توجه به اینکه عموما انسانها دربرخورد با اتفاقات یکسان، عموما واکنش های شبیه به یکدیگر انجام می‌دهند، علم تکنیکال با الگوهای مختلفی شکل گرفته است. این تحلیل در کلیه‌ی بازارهای سهام داخلی و خارجی قابل استفاده است.

سوال ۱۸: تحلیل بنیادی بهتر است یا تحلیل تکنیکال؟

پاسخ: تحلیلگران بنیادی خودشان سود یک سهام رابدست می‌آورد و آنرا خرید می‌کنند. اما یک تحلیلگر تکنیکال با مشاهده نمودار قیمت سهم، می‌تواند آینده را پیش بینی کند. نقطه ورود، نقطه خروج، کف قیمت، سقف قیمت.تحلیل بنیادی سهام هر شرکت نیاز به بررسی و زمان بیشتری دارد اما نتایج مطمئنتری خواهد داشت، ولی تحلیل تکنیکی برای هر سهم بسیار سریعتر انجام می‌شود اما پایه واساس آن بر مبنای پیش بینی است. اصولا تحلیل گران حرفه‌ای بازار به هر دو علم تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال تسلط دارند.

سوال ۱۹: برای یادگیری تحلیلی بورس، اول تحلیل بنیادی سهام را آغاز کنم و یا تحلیل تکنیکی؟

پاسخ: شما با هر کدام از دو روش به تنهایی می‌توانیدبه خرید و فروش سهام بپردازید. این به شما بستگی دارد که ترجیح می‌دهید کدام علم را برای شروع انتخاب کنید. در سوال قبل شرح کاملی از ساختار این دو تحلیل توضیح داده شد. در نهایت می‌توانید اول یکی را آغاز کنید و اگر تمایل به گسترش دانش خود در این زمینه داشتید، روش دیگر را هم یاد بگیرید. هر چند می‌توانید هر دو روش رابا هم یاد بگیرید، چون جزئیات مطالب کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و هیچ کدام پیشنیاز یکدیگر نمی‌باشند.

سوال 20:خرید وفروش سهام به صورت اینترنتی به چند صورت می باشد؟ تفاوت انواع سفارشات در چیست؟اگر با یک کارگزاری قرارداد اینترنتی یا آنلاین داشته باشم می توانم از طریق یک کارگزاری دیگر معامله کنم؟

انجام معاملات در بورس به سه صورت انجام می پذیرد:

1. سفارشات حضوری: با مراجعه به یکی از شعب کارگزاری مورد نظر فرمخرید یا فروش را در بخش پذیرش تکمیل می نمایید و مسئول پذیرش سفارش شما را معاملهگران اطلاع می دهد.

2. سفارشات اینترنتی: در معاملات اینترنتی پس از مراجعه حضوری وانعقاد قرارداد اینترنتی، می توانید بدون مراجعه حضوری به کارگزاری سفارشات خرید و فروش خود را از طریق وب سایت کارگزاری مورد نظر ثبت نمایید. پس از ثبت مسئول بخش پذیرش اینترنتی بعد از مشاهده سفارشات آنها را به معامله گران اطلاع می دهند.

3. معاملات آنلاین: در هر دو حالت ذکر شده فوق شما تنها سفارشات از طریق معامله گران انجام میدادید ولی در معاملات آنلاین سفارشات خرید و فروش را شما به صورت مستقیم در هسته معاملات ثبت می نمایید یعنی شما معامله گر خود می شوید.

جهت انجام معاملات آنلاین ضروری است با مراجعه حضوری به کارگزاری ودریافت کد معاملاتی و طی مراحل احراز هویت قرارداد معاملات آنلاین را تکمیل نمودهو بعد از کسب حد نصاب آزمون آنلاین نام کاربری و رمزعبور به سامانه معاملات آنلاین به شما داده می شود. همچینین درگاه ورود به سامانه معاملات برخط هر کارگزاری منحصر به همان کارگزاری می باشد.